<span class='tytulTooltip'>Szkolenie z podstaw programowania arkusza kalkulacyjnego.</span>
    Szkolenie przeprowadzono rzetelnie i z ogromnym zaangażowaniem. Wiedza została przekazana w sposób profesjonalny i interesujący, a umiejętności zdobyte podczas kursu zostały wykorzystane w pracy zawodowej.
<span class='tytulTooltip'>7 szkoleń zamkniętych z obsługi programu Microsoft Excel.</span> Zrealizowane przez IT School szkolenia spełniły nasze oczekiwania zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Zostały dopasowane do potrzeb firmy oraz oczekiwań poszczególnych uczestników.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenia z zakresu: Microsoft Excel VBA, Microsoft Access, Microsoft PowerPoint i SQL Oracle.</span> Szkolenia zostały przeprowadzone terminowo i z należytą starannością dostosowując proces dydaktyczny do możliwości percepcyjnych uczestników. Trenerzy wykazali się dużą wiedzą oraz ogromnym zaangażowaniem, co sprawiło, że szkolenia zostały bardzo dobrze ocenione przez uczestników.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenia z zakresu: Microsoft Excel VBA, Microsoft Access, Microsoft PowerPoint i SQL Oracle.</span> Szkolenia zostały przeprowadzone terminowo i z należytą starannością dostosowując proces dydaktyczny do możliwości percepcyjnych uczestników. Trenerzy wykazali się dużą wiedzą oraz ogromnym zaangażowaniem, co sprawiło, że szkolenia zostały bardzo dobrze ocenione przez uczestników.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenie z „Microsoft Excel - zaawansowana obsługa arkusza kalkulacyjnego” oraz „Microsoft Excel - podstawowa obsługa arkusza kalkulacyjnego”.</span> Podczas szkoleń trener potrafił w sposób interesujący przekazać posiadaną wiedzę, reprezentując wysoki poziom przygotowania merytorycznego podpartego własnym doświadczeniem. Cenimy sobie możliwość kontaktu poszkoleniowego z trenerem, który pomaga w rozwiązywaniu pojawiających się problemów.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenia z MS Project Professional 2010</span>Zajęcia szkoleniowe prowadzili trenerzy o wysokim poziomie kompetencji z bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym, potrafili przekazać wiedzę w sposób komunikatywny i interesujący dla uczestników. Powyższa opinia jest potwierdzona wynikami ankiet zadowolenia uczestników po szkoleniu. Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na stronę organizacyjną zajęć. Firma wykazała się dużą elastycznością i otwartością w doborze terminów, trenerów oraz w kwestii przygotowania materiałów szkoleniowych, które cieszyły się dobrą opinią.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenia MS Excel oraz MS Access</span> Zawartość merytoryczna oraz sposób przeprowadzenia obu szkoleń zostały wysoko ocenione przez uczestników.
Polecamy współpracę w zakresie szkoleń z firmą IT School.
<span class='tytulTooltip'>Cykl szkoleń dot. Microsoft Office Excel</span> Kursy przeprowadzono w sposób profesjonalny i rzetelny, a zdobyta wiedza podwyższyła kompetencje pracowników. Trenerzy wykazali się doświadczeniem, zaangażowaniem oraz ogromną cierpliwością, co spełniło wszelkie nasze oczekiwania .
Makra – od czego zacząć?

29265

GODZIN SZKOLEŃ

10034

PRZESZKOLONYCH OSÓB

3994

DNI NA RYNKU

W sensie narzędzi będzie niezbędny tylko i wyłącznie Microsoft Office Excel. W sensie mentalnym, potrzebujemy pozytywnego nastawienia - niezależne od pierwszych efektów pracy.
Makra to element świata programowania, a programowanie to element dziedziny nauki Informatyka - studia są trudne i trwają pięć lat. Otwierając drzwi do tematu makr należy nastawić się bardziej na zwiedzanie wystawy dzieł sztuki, których zrozumienie i docenienie przyjdzie z czasem, niż na wyprzedaż w markecie RTV-AGD.

Zaprzestańmy w czasie pierwszego ruchu koła zamachowego oceniać efekty w stosunku do nakładów prac - makro w porównaniu do funkcjonalności Excela to ciężkie koło zamachowe.
Pierwszy krok do makr został już przedstawiony w artykule na naszym blogu: Czym są makra w Excelu? - jedno z zagadnień z kursu z VBA

Mamy już dostępną kartę Deweloper i wiemy, że potrzebny będzie przycisk Zarejestruj makro. Jak już wiemy makro to nic innego niż program komputerowy, ale bez obaw. Nie będziemy tutaj zagłębiać się w analizowanie kodu, przynajmniej na razie. Dzisiaj zajmiemy się tylko nagrywaniem. Excel to nie żaden program do obrabiania filmów, ale ma coś takiego jak nagrywarka makr. Dzięki temu możemy „nagrywać makra”, czyli rejestrować wszystkie operacje, które wykonujemy. Każdy krok zapisze się w postaci kodu, a następnie Excel będzie wstanie odtworzyć je sobie w dokładnie takiej samej kolejności.

Przykład 1

Pierwsze makro jakie nagramy będzie miało za zadanie wstawić nasz podpis i przejść o jedną komórkę poniżej. Utwórzmy więc nowy plik Excela i przejdźmy więc na kartę Deweloper ->Zarejestruj makro.

makra1

W okienku, które się nam pojawiło nadajemy nazwę dla naszego makra.

makra2

Po kliknięciu w przycisk OK wszystko co „wyklikamy” nagra się jako makro.

 1. 1. Klikamy w komórkę D3
 2. 2. Wpisujemy swoje Imię i nazwisko
 3. 3. Zatwierdzamy: ENTER
 4. 4. Klikamy Zatrzymaj rejestrowanie na karcie Deweloper

makra3

Usuńmy tekst , który powstał z komórki i teraz przetestujemy nasze makro. Ustawmy się w komórce A1 .Aby uruchomić to co nagraliśmy na karcie Deweloper wybieramy Makra.

makro4

Z okienka wybieramy i uruchamiamy nasze makro.

makro5

Co się okazuje? Nieważne gdzie byśmy się ustawili to makro zawsze wstawi podpis do komórki D3. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że pierwszym naszym krokiem było kliknięcie właśnie w tą komórkę i teraz nieważne gdzie będziemy stali to pierwszym krokiem makra jest przejście do komórki D3.

Przykład 2

Zadanie jest takie samo jak poprzednio natomiast pomijamy pierwszy krok. Ustawiamy się w komórce B2 i zaczynamy nagrywać nasze makro nadając mu nazwę Podpis2.

 1. 1.Nigdzie nie klikamy tylko od razu zaczynamy w aktywnej komórce wpisywać swoje imię i nazwisko
 2. 2. Zatwierdzamy: ENTER
 3. 3. Klikamy Zatrzymaj rejestrowanie na karcie Deweloper

Ustawiamy się w komórce E5 i uruchamiamy makro Podpis2. Ustawmy się w kilku innych miejscach i spróbujmy uruchomić to makro jeszcze raz. Co się znowu okazuje? Makro jak najbardziej wstawia podpis w każdej z wybranych komórek, ale zawsze przechodzi do komórki B3. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego że w momencie zatwierdzenia przez nas komórki Enterem podczas nagrywania makra, Excel zapamiętał komórkę do której przeszliśmy. W ten sposób zawsze będziemy przechodzić do komórki B3.

Przykład 3

Po raz kolejny zadanie się nie zmienia, ale znowu zmienią się nam kroki. Ustawiamy się w komórce A2 i zaczynamy nagrywać makro o nazwie Podpis3.

 1. 1. Nigdzie nie klikamy tylko od razu zaczynamy w aktywnej komórce wpisywać swoje imię i nazwisko
 2. 2. Zatwierdzamy CTRL+ENTER
 3. 3. Wciskamy opcję „Użyj odwołań względnych”
 4. makro6

 5. 4. Przechodzimy o jedną komórkę niżej (najlepiej strzałką)
 6. 5. Wyłączamy opcję „Użyj odwołań względnych”
 7. 6. Klikamy Zatrzymaj rejestrowanie na karcie Deweloper

Ustawmy się teraz w dowolnej komórce i sprawdźmy jak zadziała makro.

Okazuje się, że działa poprawnie i nieważne gdzie byśmy się ustawili zawsze wpisze imię i nazwisko w tej komórce i przejdzie o jedną komórkę niżej. Teraz nie pozostało nam nic więcej jak zapisać plik. Pamiętajmy tylko, że trzeba zapisać go w formacie XLSM, aby nasze makra nie uciekły.

kamro 7

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na kurs z Excela na poziomie podstawowym, zaawansowanym, eksperckim lub VBA