<span class='tytulTooltip'>Szkolenie z podstaw programowania arkusza kalkulacyjnego.</span>
        Szkolenie przeprowadzono rzetelnie i z ogromnym zaangażowaniem. Wiedza została przekazana w sposób profesjonalny i interesujący, a umiejętności zdobyte podczas kursu zostały wykorzystane w pracy zawodowej.
<span class='tytulTooltip'>7 szkoleń zamkniętych z obsługi programu Microsoft Excel.</span> Zrealizowane przez IT School szkolenia spełniły nasze oczekiwania zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Zostały dopasowane do potrzeb firmy oraz oczekiwań poszczególnych uczestników.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenia z zakresu: Microsoft Excel VBA, Microsoft Access, Microsoft PowerPoint i SQL Oracle.</span> Szkolenia zostały przeprowadzone terminowo i z należytą starannością dostosowując proces dydaktyczny do możliwości percepcyjnych uczestników. Trenerzy wykazali się dużą wiedzą oraz ogromnym zaangażowaniem, co sprawiło, że szkolenia zostały bardzo dobrze ocenione przez uczestników.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenia z zakresu: Microsoft Excel VBA, Microsoft Access, Microsoft PowerPoint i SQL Oracle.</span> Szkolenia zostały przeprowadzone terminowo i z należytą starannością dostosowując proces dydaktyczny do możliwości percepcyjnych uczestników. Trenerzy wykazali się dużą wiedzą oraz ogromnym zaangażowaniem, co sprawiło, że szkolenia zostały bardzo dobrze ocenione przez uczestników.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenie z „Microsoft Excel - zaawansowana obsługa arkusza kalkulacyjnego” oraz „Microsoft Excel - podstawowa obsługa arkusza kalkulacyjnego”.</span> Podczas szkoleń trener potrafił w sposób interesujący przekazać posiadaną wiedzę, reprezentując wysoki poziom przygotowania merytorycznego podpartego własnym doświadczeniem. Cenimy sobie możliwość kontaktu poszkoleniowego z trenerem, który pomaga w rozwiązywaniu pojawiających się problemów.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenia z MS Project Professional 2010</span>Zajęcia szkoleniowe prowadzili trenerzy o wysokim poziomie kompetencji z bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym, potrafili przekazać wiedzę w sposób komunikatywny i interesujący dla uczestników. Powyższa opinia jest potwierdzona wynikami ankiet zadowolenia uczestników po szkoleniu. Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na stronę organizacyjną zajęć. Firma wykazała się dużą elastycznością i otwartością w doborze terminów, trenerów oraz w kwestii przygotowania materiałów szkoleniowych, które cieszyły się dobrą opinią.
<span class='tytulTooltip'>Szkolenia MS Excel oraz MS Access</span> Zawartość merytoryczna oraz sposób przeprowadzenia obu szkoleń zostały wysoko ocenione przez uczestników.
Polecamy współpracę w zakresie szkoleń z firmą IT School.
<span class='tytulTooltip'>Cykl szkoleń dot. Microsoft Office Excel</span> Kursy przeprowadzono w sposób profesjonalny i rzetelny, a zdobyta wiedza podwyższyła kompetencje pracowników. Trenerzy wykazali się doświadczeniem, zaangażowaniem oraz ogromną cierpliwością, co spełniło wszelkie nasze oczekiwania .
POWER BI - Pierwszy dashboard!

29265

GODZIN SZKOLEŃ

10034

PRZESZKOLONYCH OSÓB

3994

DNI NA RYNKU

szkolenia zdalne Excel, Access, BI, VBA

Pierwszy dashboard w PowerBI!

Szkolenia zdalne - do 2020-07-01 są dostępne w cenie promocyjnej -25%!

» Microsoft Office
» Excel/VBA/Excel BI/Power Pivot/Power Query/Power BI
» Access/Access VBA
» VBA/Excel VBA/Access VBA
» Web Development
» Projektowanie/Grafika

Kojarzysz filmy katastroficzne, w których samolot pasażerski zostaje opanowany przez terrorystów? Takie gdzie przypadkowy turysta rozwala niemilców w pień i próbuje wylądować kilkusettonową maszyną ratując setki niewinnych dusz? Jego jedynym wsparciem jest człowiek z wieży kontroli lotów, który mówi turyście, co i w jakiej kolejności ma naciskać żeby nie przywalić w ziemię. Zasymulujmy taką sytuację. Jesteś przypadkowym bohaterem i musisz zbudować rzutki, nie miałki raport pomimo braku wiedzy. Pamiętaj jednak, że po drugiej stronie jest człowiek z wieży kontroli lotów – to ja!
Artykuł dedykuję osobom, które o Power BI tylko słyszały a marzy im się by zbudować interaktywny dashboard.
Możesz potraktować go jak tutorial, przepis z książki kucharskiej. Jeśli wyklikasz wszystko w odpowiedniej kolejności – musi nam się udać. W przeciwnym razie – w najgorszym razie się rozbijemy. Presja nie jest zatem zbyt duża!

Plan działania:
1. Pobieramy i instalujemy Power BI
2. Pobieramy przykładową bazę danych
3. Uruchamiamy Power BI
4. Pobieramy dane za pomocą Power Query
5. Budujemy funkcję w języku DAX
6. Tworzymy dashboard

Założenia:
1. Pracujesz na komputerze prywatnym, nie służbowym – kwestie uprawień, administracji mogą nam tylko namieszać i są poza naszą kontrolą.
2. Masz dostęp do Internetu.

Pobieramy i instalujemy Power BI
Potrzebujesz aplikacji Power BI – pobierzemy ją ze strony Microsoftu: https://www.microsoft.com/pl-PL/download/details.aspx?id=58494
Wybierz interesującą Cię wersję językową i naciśnij na Pobierz.

pobieranie power BI

W kolejnym okienku określ czy chcesz pobrać wersję 64 czy 32 bitową.

wersja BI

Jeśli nie wiesz, która będzie odpowiednia – sprawdź wersję bitową swojego systemu operacyjnego. Możesz to zrobić w następujący sposób.
W widoku eksploratora (skrót klawiszowy windows + E) naciśnij prawy przycisk myszy na Mój komputer i wybierz Właściwości.

właściwości

Sprawdź wersję systemu.

wersja systemu

Teraz jesteś gotowy do wybrania odpowiedniej wersji programu Power BI Desktop. Naciśnij na Next, gdy wybierzesz odpowiednią wersję.
Pobieranie programu Power BI Desktop powinno nastąpić automatycznie. Przygotuj herbatę, albo whisky z colą i po zakończonym pobieraniu zainstaluj aplikację.
Etap 1 zakończony – nie było tak źle, prawda?

Pobieramy przykładową bazę danych
Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza – przykładową bazę stworzoną przeze mnie ściągniesz gdy klikniesz w poniższy link:
https://pliki.itschool.pl/generator/szkolenia/Organizacja_2020-04-23_Marcin_Paluszkiewicz/
Następnie naciśnij na nazwę pliku „BAZA DANYCH ARTYKUŁ.XLSX” i zapisz go na dysku.

baza danych dla Power BI

Etap 2 zakończony.

Uruchamiamy Power BI
Po uruchomieniu programu Power BI Desktop Twoim oczom ukaże się następujące okno. Nie musisz się logować, wystarczy, że naciśniesz na krzyż w prawym górnym rogu ekranu.

logowanie power BI

Jeśli uruchamiasz program Power BI po raz pierwszy możliwe, że zostaniesz poproszony o dane do logowania. W lewym dolnym rogu znajdziesz opcje „Mam już konto” – naciśnij na niego i sprawa będzie załatwiona.
Jeśli pojawi się jeszcze jedno okno z prośba o podanie maila – również je zamknij naciskając na krzyżyk w prawym górnym rogu ekranu. Nie pytaj dlaczego – tak to sobie w Stanach wymyślili. ?

Pobieramy dane za pomocą Power Query
W aplikacji Power BI, na karcie Narzędzia główne, naciśnij na przycisk Pobierz dane i wybierz opcję Excel

pobieranie danych power BI

W kolejnym kroku musisz zlokalizować plik BAZA DANYCH ARTYKUŁ i nacisnąć na Otwórz.

baza danych power bi

Twoim oczom ukaże się okienko Nawigator – możesz w nim zadecydować, które dane masz chęć analizować. Zaznacz wszystkie arkusze: Produkty, Zamówienia i Sprzedawcy. Następnie naciśnij na Załaduj

nawigator power bi

Gratuluję – właśnie pobrałeś dane do programu Power BI Desktop, tym samym kończąc etap 4. ?

Budujemy funkcję w języku DAX
W pierwszym kroku upewnij się, że model wygląda odpowiednio, tzn. czy relacje pomiędzy tabelami są utworzone jak na screenie. Widok modelu dostępny będzie pod przyciskiem po lewej stronie.

funkcja dax power bi

Jeśli z jakiegoś powodu tabele nie są u Ciebie połączone – bez obaw, możesz zrobić to ręcznie przeciągając IDProduktu do IDProduktu i IDSprzedawcy do IDSprzedawcy.
Czas na DAX, czyli Data Analysis Expressions - język do tworzenia kolumn obliczeniowych i miar zaimplementowany w Power BI.
Żeby mieć możliwość wyliczenia przychodu wygenerowanego przez sprzedawców niezbędne będzie przemnożenie Sprzedanych sztuk produktu przez cenę tego produktu.
Aby to zrobić przejdź do widoku danych i na liście pól kliknij na tabelę Zamówienia – zobaczysz podgląd danych pobranych do programu Power BI Desktop.

tabela power bi

Następnie na karcie Narzędzia główne lub Narzędzia tabel (efekt będzie taki sam) naciśnij na przycisk Nowa kolumna.

narzędzia power bi

Przed nami stworzenie kolumny o nazwie Wartość zamówienia – zbudujemy ją za pomocą poniższej formuły. Mnoży ona wartości z kolumny Sprzedaż w szt. przez Cenę produktu pobraną za pomocą funkcji RELATED() z tabeli Produkty.

funkcje w power bi

Po naciśnięciu na Enter powinniśmy zobaczyć nową kolumnę w naszej tabeli Zamówienia.

kolumny power bi

W ten sposób zbudowaliśmy kolumnę, która była dla nas niezbędna – możemy uznać kolejny etap za zakończony! Przed nami crème de la crème – wizualizacja!

Tworzymy dashboard
Żeby stworzyć „pulpit menedżerski” (uwielbiam to polskie tłumaczenie…) musimy wybrać widok raportu po lewej stronie z listy widoków.
Następnie wybierzemy Wykres kolumnowy grupowany z listy wizualizacji.

tworzenie dashboard power bi

Wykres może powiększyć i ustawić go tam gdzie Ci najbardziej odpowiada. Kluczowe jest przeciągnięcie odpowiednich pól z tabel na pola w wykresie. W polu Wartości umieść zbudowaną niedawno kolumnę Wartość zamówienia, a w polu Oś – kolumnę Sprzedawca.
Wykres w tym momencie powinien pokazywać Ci jak wyglądała suma Wartości zamówienia dla każdego z trzech sprzedawców (Staś, Baś, Jaś). Jeśli chcesz zobaczyć jak rozkłada się Wartość zamówień dla poszczególnych produktów dodaj kolumnę Produkt do pola Legenda.

legenda power bi

W kolejnym kroku stwórz fragmentator i przeciągnij na niego kolumnę Produkt. Powtórz operację również dla kolumny Data.

fragmentator power bi

Żeby zmienić widok na fragmentatorze na listę, naciśnij na strzałkę w jego prawym górnym rogu i wybierz Lista.

lista power bi

Na koniec dodaj do raportu wizualizację typu Karta i umieść na niej kolumnę Wielkość zamówienia.
Voila! Właśnie stworzyliśmy pierwszy interaktywny dashboard – możesz eksperymentować i dodać nowe wizualizacje. Sprawdź czy działa wybierając dowolne wartości na fragmentatorach. ?

wartości we fragmentatorach power bi

Podsumowanie
Zauważ, że bez zaawansowanej wiedzy można w programie Power BI Desktop uzyskać raporty, które zawstydzą excelowych „pro” – ma być szybciej, mądrzej i prościej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – pisz i dzwoń śmiało, wiemy w IT School jak przeszkolić, zaprojektować, a na koniec wdrożyć.:)
Przykładowy, bardziej zaawansowany raport znajdziesz w opisie szkolenia Power BI – analiza i wizualizacja danych
https://itschool.pl/szkolenia/microsoft-office/zdalne-online-power-bi-analiza-i-wizualizacja-danych/

Szkolenia zdalne - do 2020-07-01 są dostępne w cenie promocyjnej -25%!

» Microsoft Office
» Excel/VBA/Excel BI/Power Pivot/Power Query/Power BI
» Access/Access VBA
» VBA/Excel VBA/Access VBA
» Web Development
» Projektowanie/Grafika