Typy danych w Excelu - IT School - IT School
Typy danych w Excelu

29265

GODZIN SZKOLEŃ

10034

PRZESZKOLONYCH OSÓB

3994

DNI NA RYNKU

Jedną z najważniejszych informacji podczas pracy w Excelu jest to na czym pracujemy? To znaczy na jakim typie danych? Odpowiedz na to pytanie pozwoli nam na szybką ocenę sytuacji co dalej możemy robić.

typt1

Często typ danych mylony jest z formatem danych, czyli sposobem pokazania poszczególnych komórek. Na obrazku powyżej mamy pokazaną taką sytuację.

W Excelu (nie mówimy tu o VBA) mamy tylko dwa typy danych! Elementy domyślnie wyrównane do strony lewej, czyli teksty i elementy domyślnie wyrównane do strony prawej, czyli liczby. O ile nie zmieniliśmy sposobu wyrównywania np. do środka, to w łatwy i szybki sposób można rozpoznać na czym pracujemy.

A co to jest format…? Format to tylko sposób pokazania danych, więc jedną i ta samą wartość można pokazać na wiele różnych sposobów tak jak poniżej.

typy2

Musimy pamiętać o sposobie wprowadzania danych liczbowych z wartościami dziesiętnymi. Dużą rolę odgrywają tutaj ustawienia regionalne Windowsa. Jesteśmy krajem „wyjątkowym”. Wszędzie na świecie separatorem części dziesiętnych jest kropka „.”, tylko u nas w Polsce jest to przecinek ”,”. Jeżeli pracujemy na polskich ustawieniach regionalnych to wprowadzenie liczby z kropką spowoduje potraktowanie jej jako tekst.

typy3

Często takie dane z kropką trafiają do Excela z innych systemów i programów. Prowadzi to do przekłamania danych, a błędne wyniki mogą się wtedy ciągnąć przez kilka obliczeń. Aby do tego nie dopuścić trzeba pozbyć się kropki i zamienić ją na przecinek przy pomocy opcji Znajdź zamień( oczywiście o ile nie są to dane uzyskane w wyniku formuł.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na kurs z Excela na poziomie podstawowym, zaawansowanym, eksperckim lub VBA